Головна > Україна > Обід українця по-домашньому: як змінилися ціни на основні продукти за літо

Обід українця по-домашньому: як змінилися ціни на основні продукти за літо


13-09-2019, 14:30. Розмістив: redaktor
Обід українця по-домашньому: як змінилися ціни на основні продукти за літо
До обіду входить п'ять традиційних страв: борщ, бутерброд з салом, овочевий салат, вареники з грибами і картоплею, компот

"Сьогодні" продовжують проект з моніторингу цін на основні продукти – "Обід українця". Ми включили до нього п'ять традиційних страв: борщ, бутерброд з салом, овочевий салат, вареники з грибами і картоплею, компот. А фахівці Української аграрної конфедерації (УАК) на підставі даних Держстату підрахували, скільки це коштує і як змінилися ціни за літо.

Хоча поїсти вареників, запивши їх компотом, стало дорожче, загалом, через низькі сезонні ціни на овочі, обід українця за три місяці подешевшав на 3,5%, або на 1,41 грн. Всього наприкінці серпня на обід витратимо 39,33 грн, що на 1,4 грн менше вартості його наприкінці травня. Але за рік ціни все ж виросли на 17,3%, або на 5,8 грн. Як розповіла нам аналітик УАК Неля Онищенко, наприкінці травня були причини, що викликали зростання цін на овочі: кінець сезону старого врожаю, дефіцит на ринку, поповнення дорогим імпортом. За рахунок грибів і борошна вареники подорожчали на 1,8% порівняно з кінцем травня і на 10% за рік, на кінець серпня порція коштувала 7,17 грн.

Подешевшало
Порція борщу обійдеться в 11,1 грн, що на 10,8% менше, ніж наприкінці травня. Причина – сезонне падіння цін на борщнабір. Кіло капусти подешевшало на 57,4%, до 7,5 грн/кг, картоплі – на 14,7%, до 13,22 грн/кг, буряків – на 70,3%, до 6,3 грн/кг, моркви – на 58,3%, до 7,3 грн/кг, цибулі – на 11,5%, до 17,2 грн/кг. Радує вартість салату: порція вітамінів обійдеться в 12,88 грн, це на 6,2% нижче, ніж наприкінці весни. Але через скорочення площ під помідорами і посушливе літо за рік салат став дорожче на 40,6%. Вартість бутерброда з салом за літо не змінилася, але за рік він подорожчав на 7,4% через поступове зростання цін на хліб, за квартал вони додали на 1,4%, за рік – 12,5%.

Прогноз експертів
"Скоро побачимо невелике зниження ціни на картоплю, моркву, буряк, капусту, – стверджує Онищенко. – Зараз магазини заповнені молодими свіжими овочами. І якщо сезон огірків і помідорів скоро закінчиться, то збирати основний урожай овочів борщнабору тільки починають. Це дозволить українцям у вересні-жовтні закуповувати ці продукти дешевше. Але, за словами експерта, до зими ціна почне підніматися, передусім це стосується картоплі, оскільки її валовий збір очікується хоч і непоганий (14-15 млн т), але це майже на третину менше порівняно з минулим роком".

Продовжать дорожчати борошно, хліб, а кінець літа традиційно знаменує підвищення вартості молока та яєць. 
Повернутися назад