Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Традиції Закарпаття: Святий вечір та Різдво в гуцулів на Рахівщині (ФОТО, ВІДЕО)

7 січня православні християни відзначають велике свято – Різдво Христове. Різдво – це сімейне свято, тому за столом прийнято збирати всіх близьких і родичів. На Закарпатті святкування Різдва відзначається осоливим колоритом. Журналісти сайту 0312.ua дізналися, як святкують Різдво гуцули на Рахівщині (с. Лазещина та смт. Ясіня).

Відомо, що різдвяне святкування починається на Святвечір, 6 січня. Однак, для гуцулів це не просто вечеря із 12 страв. З цим днем пов’язано безліч традицій, яких дотримувались ще наші предки.
Наприклад, на Святвечір не можна сваритись, бо рік буде нещасливим. Також не можна нічого з хати позичати, щоб у новому році не було втрат.
Перед вечерею господар обходить худобу, добре годує. Гуцули вірять, що худоба у цей вечір розмовляє між собою та може поскаржитись Богові на свого господаря, тому її треба задобрити.
Після обходу до хати заносять в’язку отави, яку кладуть під скатертину. Потім цю святвечереву отаву варто давати худобі, якщо та захворіє.
Ґаздиня ставить на стіл калач (книш), поруч запалює свічку, яка має горіти всю ніч, накладає святкові страви. Їх обов’язково має бути 12 і вони мають бути пісними, адже Святвечір припадає на останній день Пилипівського посту. Важливо, що в цей день ніхто не снідає і не обідає. Лише з появою першої зірки сім’я молиться та сідає до столу.Згодом починають ходити колядники. У гуцулів  (колядують  дівчата і хлопці), колядують під вікном, щоб дзвін колядок розносився всім селом.А вночі, після осиночної служби, збирається церковна коляда. У гуцулів це провідна коляда - хтось один проводить, всі інші підспівують. Колядувати, по можливості, йдуть газди з кожної хати. Складається коляда з берези (відповідальний за збирання грошей), колядники та музиканти (трембіта, баян, цимбали).В перший день Різдва, 7 січня, прийнято йти в гості до найрідніших. В цей день на вулицях вже можна побачити мошків - переодягнених в лахміття та обвішані дзвінками хлопців. Раніше це називалось бетлегем, був цілий сценарій в якому брали участь цар, військові, Йосип, Мошко, його дружина Сурька,чорт. 
З часом традиції втрачаються, та, головне, не втрачати відчуття величності цього свята, не забувати про рідних, наповнювати душу світлом  та радістю від народження Ісуса. Христос ся рождає!!!

Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.