Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Фотоархів: перші гідротехнічні споруди на річках Закарпаття

Гідротехнічні споруди на закарпатських річках ХІХ-ХХ століття - кляузи вражають своєю функціональністю. Саме завдяки їм бокораші сплавляли ліс з верхів'я гід до низинних районів. Вода нерідко була причиною загибелі в той час, і водночас саме вода сприяла будівництву за допомогою деревини, продажу лісу, а відтак і добробуту мешканців гірських районів.
5 лютого, 12:46
Значення кляузи, а також історичні фото розмістила на власній сторінці у Фейсбуці спільнота Transcarpathian Heritage

Кляуза (нім. klause — «ущелина») — гідротехнічна споруда, призначена для сплаву лісу маловодними гірськими річками Карпат. На одній річці часто будували каскад кляуз.

У водосховищі кляузи акумулювали ліс, який звозився з навколишніх лісорозробок, та з колод (кльоців) формували невеликі плоти — дараби. З дарабів, скріплених послідовно між собою, формували один великий пліт — бокор.

У призначений час відкривали систему шлюзів греблі, і бокори, підхоплені велетенським водним потоком, зносились вниз у долину.

Таким чином кляузи на певний відрізок часу піднімали рівень води у верхів'ях річок, щоб ліс безперешкодно міг транспортуватись мілководдям до повноводнішої річки або до іншої кляузи.

Кляузи влаштовувались у верхів'ях річок. Так виглядала Кляуза (гать) Бальцатул на австро-угорській кадастровій карті початку XX століття. Бальцатульську кляузу побудовано на річці Бальзатул на південно-західних відрогах Чорногірського хребта у Рахівському районі. Відомо, що на середину XIX століття кляуза вже функціонувала, як і інші гідротехнічні споруди басейну Тиси в межах комітату Марамарош. Її залишки збереглися до наших днів.


А це - кляуза на річці Турбат в межах теперішнього Тячівського району. Фото 12 вересня 1916 року.


Поштівка 1908 року фіксує, як сплавляли ліс на Тересві:


А це бокораші на Тисі часів Підкарпатської Русі, у 1920-і роках. У перекладі з угор. bokor — «кущ», «жмут» — один великий пліт, сформований із скріплених послідовно між собою менших плотів (дарабів).


У книзі «Zmizely svet Podkarpatske Rusi ve fotografiich Rudolfa Hulky (1887–1961)» / «Загублений світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гулки (1887–1961)» розміщено фото бокорашів на Чорній Тисі поблизу села Костилівка Рахівського району у 1921 році.


На фото річки Тиса поблизу Рахова, зробленому солдатом угорської армії Шандором Сеґо у 1941 році, видно й тогочасних бокорашів:


Бокораші могли спричинити й затори, які сьогодні складно уявити закарпатцям. Таким був затор з колод біля мосту через Тису в Рахові, що виник під час сплаву лісу річкою. Фото початку XX століття.ProZak.info
Теги:


Адреса для посилання: 
Коментарі (0)
Додати коментар

Введіть число


Погода
Погода 05.02.18, вечір


-7°

вологість: 95%
тиск: 711 мм
вітер: 1 м/с,

Інтерв'ю
Закарпатки Наталія та Алла у Празі допомагали майданівцям, які приїхали на лікування «Навіть такі «поламані», хлопці повторювали, що будуть боротися до кінця». 25 березня, 13:30 П:17613 К:9


Фотогалерея


 

Новини від KINOafisha.ua Афіша кінотеатра Cinema CitiКоментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.