Головна > Новини / Україна > Як жити довго в щасті і радості — заповіді мольфара з Карпат

Як жити довго в щасті і радості — заповіді мольфара з Карпат


11-02-2018, 19:28. Розмістив: redaktor
Безцінні життєві поради мудрого старця, що прожив більше ста років. 


Високо в Карпатах жив безжурний і працьовитий Андрій Ворон. Він не знав про існування мотивуючих тренінгів, не був лайф-коучем і не виступав на конференціях. Це був звичайний чоловік, який прожив 104 роки і, до речі, помер зовсім не від старості, а від нещасного випадку в розпал робочого дня. Старець жив за своїми особливими, простими правилами і все своє життя робив помітки, записував все найважливіше і цінне.
Одного разу ці записи потрапили в руки журналісту і письменнику Мирославу Дочинцю, якому пощастило бути знайомим з Вороном (як він сам себе називав), і в 2010 році вийшла книга “Многії літа. Благії літа. Заповіді 104-річного Андрія Ворона – як жити довго в щасті і радості”.
Він радить навчитися бачити довкола все живе і радіти тому, вдивлятися у все добрими очима і з уважним серцем і тоді відкриються тобі такі знання, які не знайдеш у книгах. Шукай нагоди побути біля води, і вона зніме втому, промиє думку.
Навчися бачити довкола все живе і радіти йому – бадилині, дереву, птиці, тварині, землі, небу. Вдивляйся в них добрими очима і з уважним серцем – і відкриються тобі такі знання, які не знайдеш у книгах. І побачиш у них себе – упокореного і оновленого.
7 головних речей, яким треба навчитися:
• Знайти радість у цьому житті. Радість кожної подарованої тобі хвилини.
• Принести радість іншим. Бути людяним. • Прощати. Завжди. Всіх і себе. • Каятися. Звільнятися від гріха і помилок. • Сміятися. Обличчям і душею. До людей і до себе. • Дихати. Вільно, глибоко і з насолодою. • Спати. Вволю та із задоволенням.
Щасливий, хто має доброго і вірного товариша на довгі роки. Це подовжить і йому вік.
Спати вволю, але не більше 8 годин. Від пересипання млявість крові, а від застою крові частішають кров’яні удари.
Не читайте руйнівних газет. Кожна друга така. Краще взагалі газет не читати. Вони засівають в уми “чорноту”.
Гроші. Гроші не головне. Але й здобути без них головне важко. Гроші не приносять щастя, але без них ще більше нещастя. Як ти до грошей – так вони до тебе.
Життя – гра. Один раз виграв, іншим разом програв. За що купив, за те й продав. Важливе обертається в порох, дрібниця стає Долею. Тому всерйоз не переймайся миттєвостями днів. Вони минуть. Усе мине.
Не ти для часу, а час для тебе. Не діли хвилину, годину. Не обганяй і не помножуй час. Скорися його звичайному і мудрому плину. І він винесе тебе, куди належить – у Вічність. Увійди в час, як у ріку, розчинися в ньому… Щоб простити минуле, пізнати теперішнє і розгадати майбутнє. І прийде спокій сили. І сила спокою.
Світ є таким, яким ти його бачиш, а не таким як бачить сусід і показує телевізор. Вір своїм очам і своєму розуму. Нехай не бентежать твоєї душі і не плутають твоїх кроків чужі погляди. Живи власною головою. Але правду і мудрість здобудеш лише в розмовах і міркуванні з іншими людьми. Це розвиває розум більше, ніж книги. Той, хто слухає, має вісім вух. Той, що спостерігає збоку, має вісім очей.
Будь відкритим. Дивися людям в очі. Це знезброює навіть звірів, не те що людей.
Все тобі можна. Але не все потрібно. Все тобі дозволяється, але не все корисне. Вибирай, не те, що хочеться, а те, що потрібно. Я не покликаю тебе вибирати лише корисне. Життя буде пісним. Я, приміром, з корисного і красивого частіше вибираю-красиве. Серце бере гору над розсудом. Перше слово вранці – Богу!
Щоб довго бути молодим
Стриножуйте свої бажання. Не витискайте з каменя воду. Живіть легко і з радістю. День зустрічайте усмішкою, а вечір – прогулянкою.
Не переїдайте. Лягайте на голодний шлунок. Не сідайте за стіл, якщо там немає овочів. Забудьте про смажене, жирне і солодке. Молоко теж не раджу пити, хіба що кисле. Цукор і м’ясо гниють в людині. А отже, і людина гниє. В якому б ви не були захланному стані, один 40-денний піст явить вам перше диво. А подальші принесуть очищення, відновлення, відмолодження.
Тримай організм у чистоті. Сирі овочі – як віник для нутрощів. Добре чистить і польовий хвощ. Його заварюють і п’ють, як чай. Так само й бруньки, листя, сік берези.
Найкраще питво – вода і чаї з трав та листя.
Щодня омивання всього тіла. Якщо немає змоги, обтирайте тіло мокрою онучкою. Неоціненне благо – ванна з сінної полови, якої багато в кожній стодолі. Кілограм кладуть до торбочки, заливають водою, доводять до кипіння, настоюють і вливають у корито чи ванну. Добре туди ж заварити і горіхове листя. А коли втомлені, всипте у ванну 1-2 кг солі або заваріть добрий жмут соснових гілок. Потіште своє тіло і легені.
Не обтяжуй себе земними благами. Земне гне до землі, а небесне – дарує високу і ясну як небеса, свободу.
Якщо будеш помічати красу довкола, то завжди будеш перебувати в Природі. І будеш черпати від неї сили.
Втопи журу і гризоту в солоній воді.Запарте 2 жмені сінної полови і жменю солі, вилийте в корито чи ванну з теплою водою (не гарячою). Вкладіться зручно, заплющте очі і повільно рахуйте від 100 до 1. Потім згадайте щось приємне з дитинства чи юності. Уявіть подумки ті запахи, кольори, звуки. Уявіть своє серце, яке потужно жене кров по чистих прозорих судинах, гріючи і уздоровлюючи тіло. Зосередьтеся на тому, що призвело вашу журу чи гризоту, і попросіть собі допомоги. І вона обов’язково прийде…
Позич енергії від бджоли. Добре, якщо маєте пасіку, або вона десь поблизу. Добре притулитися спиною до вулика і посидіти так годину-другу. Мине головний біль, вирівняється кров, підбадьориться дух. У літні ночі я часто сплю на вуликах, які присуваю один до одного. Такого сну досить 4-5 годин, – і ти свіжий, як дитина. Щоб укріпити серце, мед вживають по соловій ложці тричі на день із кислим молоком, сиром, фруктами. Від атеросклерозу: сік цибулі змішати з медом у співвідношенні 1:1, пити тричі на день по одній столовій ложці впродовж місяця. Від високого тиску -100 г малини або малинового варення заварити у склянці перекип’яченої води, потім додати столову ложку меду. Споживати перед сном. Біль у попереку знімають, змазавши шкіру підігрітим медом, а потім туго затягують довгим рушником. При ревматизмі під рушник кладуть клейонку. Від безсоння ввечері перед сном випити ложку-дві меду з водою. При виразці шлунка приймати по дві столові ложки меду натщесерце, краще пізно вночі. І так – місяць щодоби. Місця опіків змазують свіжим медом. Від вугрів – змішати 2 столові ложки меду і 50 мл теплого відвару ромашки. Нанести на шкіру і через 15 хв. змити прохолодною водою. Змазують один раз на тиждень. Для виведення мозолів і бородавок додають ще й сік цибулі. Медом можна вберегти від псування будь-які продукти. Заливайте ним ягоди, горіхи, часник. Навіть масло можна тримати в медові, і навіть рибу, м’ясо.
Яблуко – райський плід. Добрий старий мій друг – яблуко. Воно очищає масну кров і помагає роботі слабого шлунка. Яблуко має повну силу до нового року, а далі воно просто як їжа. Люди, які споживають хоча б одне яблуко на день, лікарів не знають і живуть на 10 років довше. Якщо у вас високий тиск, з’їдайте впродовж місяця щодня бодай 4-5 яблук і ваш тиск нормалізується без ліків. Терті яблука допоможуть у розладі шлунка, проносах. Особливо яблука необхідні людям, що зайняті розумовою працею, хворим на атеросклероз, печінку, нирки, ревматизм, подагру. Якщо вам важко з’їдати кілька яблук, давіть із них сік. Щоб схуднути, варто один день на тиждень з’їдати тільки 2 кг яблук. Можна очищених. Від застуди і кашлю варіть і пийте чаї з гілочок, листя і квіток яблуні. Якщо на ніч з’їсти соковите яблуко, то спокійний сон вам забезпечений. І зуби будуть здорові й білі.

7 заповітних страв

1. Буряк.
2. Огірки і цибуля. 3. Кисле молоко. 4. Риба. 5. Каша (пшоно, гречка, кукурудза, квасоля). 6. Яблуко. 7. Ягоди і горіхи.

7 заповітних рідин

1. Вода джерельна.
2. Зелений чай. 3. Сік з винограду (вино). 4. Чай з листя, цвіту і гілочок ягід. 5. Квас. 6. Узвар з дичок. 7. Капустяний розсіл. Найперший лік від усіх хвороб (тиск, серце, голова, погане травлення, біль у попереку та інших місцях, нежить, слабість, утома…). На тиждень відмовтеся від усяких напоїв, але випивайте за день 2 літри чистої води. І додавайте до їжі в день половину чайної ложки солі.
Перша порада хворим. Коли хворі просять у мене поради, я їм раджу прості, але дуже надійні і помічні речі: відмовтеся від м’яса, молока, цукру і солі; починайте ходити пішки, з кожним днем більше; багато пийте чистої води (не менше 8 склянок); обливайтеся двічі на день водою, теплою і холодною; вечеряйте легко не пізніше 19 години; лягайте спати о 21 годині; відкрийте серце Богу і Він навчить вас усьому іншому.

Найпоживніші овочі ті, що запалені сонцем

Отже, сіль не вживати. Але добре тримати її там, де живеш і спиш. Усе життя під моїм ліжком, де узголів’я, лежить торбинка солі. Добре дихається і гарні сни. Цього навчив мене німецький доктор у таборі.
Щодень на твоєму столі місце овочам. Найпоживніші ті, що найбільше запалені, напоєні сонцем. Перший – буряк, немає на землі ліпшої їжі. Затим – квасоля, гарбуз, ягоди, морква, томати, перець, шпинат, салат, яблука, виноград, сливи…
М’ясо, якщо кортить, їсти можеш. Але рідко. Не лакомся на свинину, не одного вона дочасу понесла на той світ. А тоненька скибка сала піде на хосен. Але не копти його. Нащо смолу споживати…
Погана їжа – ковбаса, смажена картопля, печиво, солодощі, консерви, маринади. Моя їжа – це крупи, квасоля, зеленина. Суди за звірами. Хижак наївся м’яса – ледве суне, лінивий. А кінь з вівса день воза тягне. Сарничка з трави аж літає.
Якщо на столі риба – ти пан. Риба очищає і молодить, як і вода, звідки вона прийшла. Знак риби носив Ісус. Риба, сухий житній хліб, овочі – найкраща тобі гостина. Усе, що росте в твоєму саду, – тобі на здоров’я й поживу. Кожне зело, яке плекала твоя рука, вдвічі поживніше, ніж куплене. Я радію їм, як дітям. І вони це чують. Рослинка вгадує, що нам бракує
Кожен овоч в міру стиглості вкидай у пивниці в посуд з водою, нехай там киснуть і наброджують молодильну силу. А зрілі плоди-падалиці та ягоди суши на горищі, а потім вари з них узвари. Взимі це врятує тебе від слабості і простуди. Чоловікові після 50-ти узвар із груші-дички пити якнайчастіше.
їсти краще жменьками, але часто. Щоб менше їсти, п’ю багато води і узварів, їм грубу і сиру городину. З вечора четверга до вечора п’ятниці нічого не їм, лише п’ю воду.
Пости – найбільша благодать. Ніщо не кріпить і не молодить мене так, як постування. Кістки стають легкими, як у птиці. А серце веселе, як у хлопця. З кожним великим постом я молодшаю на кілька літ.
Але не їсти м’яса – ще не піст. Не «їсти» свого ближнього – ось перший крок до посту. Піст – це не традиція, не біблійний припис, не жертва Богу. Це вияв любові до Бога. Якщо вона більша за любов до смачних страв, питва і розваг…

Коли болить

Печінка, шлунок. Шипшина, звіробій, тисячолистник, спориш, кукурудзяні рильця, безсмертник, польовий хвощ. З кожного по 5 грамів на 2.5 л води. Кип’ятити 5 хвилин, ніч настояти. Пити по 100 гр. тричі на день за півгодини до їди.
Отруєння. Звіробій, полин, ромашка, календула, дубова кора, шипшина, листя суниці, подорожник. Відвар пити по півсклянки декілька разів на день. За два дня робота шлунка відновиться, з’явиться апетит.
Нирки, печінка. Кілограм свіжого весняного меду покласти в теплу воду, щоб став рідким. Всипати до нього півкілограма горіхів, перетертих на муку. Настояти день. Приймати по столовій ложці до їди ранком і ввечері, цілий місяць. Місяць перерви. Знову приймати місяць. Два місяці перерви. І знову місяць приймати. Так півроку – і буде повне одужання.
Солі в суставах. Увечері добре промити 3 столові ложки рису. Залити чистою водою до ранку. Зварити його без солі до рідкого. З’їсти натще замість сніданку. Так 2-3 тижні. Болі в суставах минуть уже на 4-5-ий день.
Безпліддя. Жінку треба звільнити від важкої фізичної роботи, пити заспокійливі чаї з трав, багато їсти овочів і зеленини, сиру, каш. Відмовтеся від солоного, солодкого, гострого. Якомога більше бувайте на повітрі, біля води. Оточуйте себе приємними людьми. Не нервуйте. Коли ваша шкіра посвіжіє, запромениться зсередини, ви завагітнієте. Не забувайте й далі про заспокійливі і зміцнюючи настої. Не полишайте легку роботу на повітрі.
Очі. Ранком і увечері кладіть на очі льняні серветки, змочені в міцному чаї і ромашці. А також листя подорожника і капусти. Ранком виходьте на луг і довго дивіться на траву, росою вмивайте очі. Кімнату пофарбуйте в салатовий колір. Такими ж мають бути фіранки, скатертини, покривала. Не читайте лежачи.
Ноги. Щовечора мочіть ступні у двох мисках -гаряча, тепла. Теплу поступово замінюйте холодною. Добре додавати відвар сінної полови, дубової кори, ромашки або сіль. Витирайте ноги жорстким полотняним рушником. Ходіть босоніж по траві і дерев’яній підлозі.
Серце. Відмовтеся від спиртного, тютюну, масної м’ясноїїди, гострих приправ. Замість цього – свіже повітря, рух, помірна їжа. Коли в серці коле, пийте відвар шипшини з м’ятою, валеріаною з ложкою меду перед сном.
Діабет. Відмовтеся цілком від солодкого і мучного, якомога менше картоплі і масного. Натомість багато овочів. Обов’язково один раз на тиждень голодувати. їсти часто і небагато. Слідкуйте, щоб шлунок і кишківник добре очищалися. Пити відвари чорниці і гірчичного насіння. Спробуйте подолати діабет такими методами. Не поспішайте звикати до ліків.
Рани. Прикладати до них змочену у відварі хвоща хусточку. У пляшку набити молодої кропиви і залити горілкою. Змазувати порізи.
Нежить і застуду я лікую за ніч. Насипаю на чисті онучі гірчичного порошку, туго обвиваю ноги. Бадьоро походжу по кімнаті і терплю 1-2 години жар у ногах. На ніч одягаю вовняні шкарпетки і випиваю велику чашку гарячого молока з натертою цибулиною (півгодини настояти). До нього додаю 5 краплин йоду.
Моя аптека. До аптек я не ходжу, хоча самі аптекарі в мене бувають. На горищі маю свою аптеку. Звіробій – від болю в шлунку, для заспокоєння. Ромашка – запальні процеси, болі, горло. Хвощ -внутрішні хвороби. Собача кропива – кровотечі, поліпшення крові. Березові бруньки – виразка. Глід – кров’яний тиск, серце. Валеріана – заспокоєння нервової системи. Календула – печінка, нирки. Горобина – потогінне і сечогінне, зупинка кровотеч. Шипшина, чорна смородина – море вітамінів.

Як вгамувати тиск

Якщо тиск не вище 160, його спокійно можна вгамувати без ліків такими методами.
Якщо відчули, що у вас почервоніло обличчя, злегка нудить, голова сама не своя, треба потримати 15 хв. ноги у гарячій воді.
Щодня з’їдайте 20-30 розтертих з медом ягід калини. Краще це робити увечері. Тоді й сон буде гарний. 1 ч. ложку розмеленої кориці розмішати у склянці кислого молока, випити перед сном.
Очистити судини. Змолоти на м’ясорубці 1 кг. хрону, залити 3 л води. Не настоювати, перемішати і того ж дня починати пити по 1 ст. ложці тричі на день. Можна розбавити водою, якщо настій здається дуже міцним. Пити близько трьох місяців.
Рано навесні назбирати молодого, згорнутого у трубочку листя горіхового дерева, насушити. Приготувати таку суміш: по 1 ст. ложці горіхового листя, омели білої, квіток або плодів глоду червоного, запарити 2 л. води, настояти 10 хвилин. Процідити, випити протягом дня маленькими ковтками.
Тільки-но з’явиться молода кропива, негайно споживайте її у вигляді борщів, салатів, добавок сушеної приправи. Зміцнює судини і хвощ польовий.
1 ст. ложку магнезії розчинити в 1 л. теплої води, додати сік одного лимона та 1 ст. ложку меду. Пити рідину протягом дня невеличкими порціями. Окрім того, що знижується тиск, – очищується кров і печінка.
Пити чай з м’яти, меліси, валеріани, чорноплідної горобини, кропу, хмелю, півонії.
Їсти: листову зеленину, крупи, зерно, овочі, фрукти, пророщену пшеницю, насіння соняшника і гарбуза, квасолю, горох, рибу.
Не їсти: цукру і солодощів, твердих сирів, смаженого, копченого, їжі з білого борошна, надміру солі.
Киньте палити.
Щодень помірні фізичні вправи.
Навчіться пробачати. Часто тиск підвищується не від того, що ви їсте, а від того, що їсть вас.
Навчіться говорити «ні». Уникайте людей, з якими вам важко і тривожно.
Майте заощадження. Хоча б стільки грошей, щоб можна прожити без роботи З місяці. Не влазьте в борги, уникайте кредитів.
Доглядайте тварин. Хоча б кота. Від них більше спокою, ніж від людей.

Я рідко вдаюся до мила

Я рідко вдаюся до мила (шампунів ніяких), зате не відмовляю собі в парильні. Зліпив собі з глини велику піч. Палю гілки, листя, живицю. Коли це вигорить, влізаю у  черінь, лягаю на дерев’яну решітку. Парячись, обтираюсь кукурудзяною крупою і віхтями сіна. Гарно розм’якшує кості, чистить шкіру і вимиває нечисту сіль.
Пий чисту воду, де тільки не повернешся, не чекаючи спраги. То перші ліки. Куди мене доля не вела, я найперше шукав криницю, джерело. Не пий солодкої і солоної (мінеральної) вод із пляшок. Перша роз’їсть печінку, друга замурує судини.
Солі цурайся. Є три найбільші білі шкоди для чоловіка: сіль, цукор і білий хліб. Ще й четверта є -горілка, якщо вона візьме гору над ним. Це не твоя їжа і не твоє питво. У земних плодах і зеленині досить солі і солоду. А мед уживай радо. Натщесерце з водою.
І побачиш, що голова твоя буде світлою, а тіло легким.

Золоті поради Андрія Ворона

Не переїдайте! Голодний звір хитріший і спритніший за ситу людину. З жменею фініків і квартою вина римські легіонери бігли в повній амуніції 20 кілометрів, врізалися у ворожі ряди і билися півдня б^з перепочинку… А від переситу і розпусти патриціїв римська імперія впала.
Найкраще, найздоровіше для людини житло – з глини. З того, що й сама зліплена. Найгірше – з бетону, в якому металева сітка.
Не треба далеко ходити за ліками. Природа нам підготувала їх у сусідстві. Верба – одна з перших рослин, вона після всесвітнього потопу першою зазеленіла на берегах. Не перелічити, від чого помічна верба: головний біль, невралгія, неврози, ревматизм, печінка, шлунок, подагра, застуда… Столову ложку подрібненої верби залити 0,5 л окропу і варити на слабкому вогні хвилин п’ять. Настояти. Пити по столовій ложці тричі на день.
Свіжі листки прикладати до мозолів. Порошком з кори засипають рани і зупиняють кровотечі. З відвару кори або гілочок роблять ванни для ніг за варикозного розширення вен, при екземах, фурункульозі, пітливості, облисінні.
Кілька гілочок освяченої в церкві верби посадіть на обійсті, щоб дерева оберігали від злих сил. З її гілочок потім можна варити відвар для хворих тварин.) Живіть там, де чисте повітря. Якщо це не вдається, бодай частіше бувайте там.
Після вечері я ще півгодини прогулююся садом.
Коли їсте, не запивайте. Не пийте ні до, ні після їди.
Щоб не ходити з дитиною по лікарнях і аптеках, віддайте її в руки Природи. З малих літ навчіть ступати по землі босоніж. Це найсильніший гарт. Обгорі/іа дитина на сонці – це піде на користь, вкусила бджсіла чи мурашка – теж добре, пожалилася кропивою, покупалася в прохолодній воді, подряпалася колючкою, з’їла падалицю в саду – значить, загартувалася від недуг, стала міцнішою, сильнішою духом.
Коли ріжете овочі ножем, вони частково втрачають земну поживу Краще їх їсти і варити цілими. Цибуля вдвічі корисніша, якщо її роздушити руками або дерев’яною дощечкою.
Не обов’язково пити чай лише з пакетів. Для мене найкраща заварка – з молодих гілочок груші. Такий чай дуже пахучий і лікувальний. Виводить солі та зайву воду, знімає болі в запалених суглобах, додає чоловічої сили.
Кип’ятіть молоді грушеві пагони 10-15 хв.
Я лише раз у Сибіру був у лікарні, коли мені перебило ногу. Зате в аптеці не був ніколи. Лікуюся сам і лікую інших. Ліки ці дуже прості, дешеві і доступні. Наприклад, вода. Вона освіжить мозок, підсилить серце і розм’якшить нерви. Зауважте: не якась інша рідина, а чиста вода. І не менше літра щодня, а краще 2 літри. А кава, чай, солодкі напої, пиво підточують серце.
Ходити багато треба. При ходінні підошви труться і живлять цим мозок.
Не допустіть грип у ваш дім. Для цього треба лише нарізати дрібно часник і цибулю й покласти на полотенце в усі куточки хати. І обов’язково біля вхідних дверей. Поганий вірус не зайде до вашої оселі.
Якщо ви втомлені, слабі, хворобливі, просто дайте організмові відпочити. Нехай простішим стане харчування. Для цього слід їсти якусь одну страву щодня. Наступного дня – іншу. Хоча б тиждень-другий.
Якщо в домі немає ні ліків, ні грошей, а ви занедужали, нічого не бійтеся. Попросіть добру людину, а ще краще дитину, аби принесла вам гілочок верби. Подрібніть їх і заваріть чай. Цей золотавий напій пахнутиме літом і вашим дитинством. Він здолає застуду, зніме озноб, очистить тіло і заспокоїть душу. Це – природний аспірин та анальгін.
Не переробляйся. Після кількох днів важкої роботи – перепочинок.
Цибуля помічна від усіх хвороб. Дрібно нарізану цибулину залити пляшкою спирту. Настоювати 3 доби у темному місці, процідити і пити з водою по 15-20 крапель тричі на день до їди. Така настоянка стимулює роботу всіх органів.
Ліки з цибулі. Цибулину натерти на терці і залити півлітра гарячого молока. Настояти в теплому місці. Ввечері перед сном випити одну половину, а вранці натщесерце – другу половину.
Чоловік, що живе з двома жінками (має коханок), вмирає набагато раніше, ніж його жінки.
Якщо чоловік вживатиме щоденно хоча б третину склянки соку або пюре гарбуза, то довго відчуватиме себе сильним. На цей рахунок маю ще одну підказку -не носіть тісної і теплої спідньої білизни. Природа так побудувала чоловіка, що його приналежність виступає з тіла. Тож весь час повинна бути на холоді, на повітрі.
Наші батьки добре знали: для доброго здоров’я чоловікові слід вживати сало з цибулею, а в піст- кашу або квасолю з олією. І обов’язково – цибулю. І щодня. Цибуля дразнить язик і шлунок. А значить – і чоловіка.
 
Груша – плід для чоловіків. Але лікувальна груша тільки та, що пахне. До того ж вона понижує тиск. Не можна їсти гнилих груш.
Ми забуваємо, що ліки ростуть із землі. Наприклад, гречка. Вона нормалізує тиск, допомагає при цукровому діабеті. Гречки замінить хворому і картоплю, і хліб. Усім, хто хворіє на склероз, ревматизм, запалення суглобів, також треба включити гречку до свого меню. Гречка зміцнює судини і очищає очі. Найкраще понижують тиск – селера, клюква, грейпфрут.
Найцінніші горіхи – недозрілі. Вони містять вітаміну в кілька десятків разів більше, ніж висушені. Тому не лінуйтеся недозрілі зернята почистити і залити медом, сиропом, горілкою. Це – ваша аптека.
Полуниця добре очищає всі нутрощі, освіжає тіло.
Вишня і черешня очищають кров.
Від малини прибуде кров, укріпляться нігті й волосся.
Персики слід їсти, коли нема апетиту.
Сухі абрикоси – диво для серця. Коли воно кволе, пийте з них 2-3 горнятка узвару щодня.
Яке диво – калина. Моя баба вважала її найкращими ліками і найсмачнішими ласощами. Любила пісню співати „Ой, не сама’м, не сама калинку ламала. Ламав її мій миленький, я лем пригинала…” Ось найпростіший і найкращий її рецепт із калини. Дві столові ложки подрібнених квіток, листя, гілочок, ягід залити двома склянками окропу, закутати і три години настоювати. Потім процідити. Пити по півсклянки 4 рази надень.
Допомагає навіть від раку. Крім усього, від цього калинового чаю в жінок довго залишатимуться дівочими груди. Настій калини дають хворим, у яких фурункули, екзема, різні висипи на шкірі. Дівчатам добре змащувати соком ягід обличчя, витримувати 20 хвилин, а потім умитися холодною водою.
Часником, хріном, калинкою, лимоном убезпечите себе від усілякої зарази.
Диня найкорисніша кругла, з гладкою шкірою. Диво-ягода – смородина. Чорна – для вітамінів, червона – для крові, біла – для нирок. Щодень споживаючи їх, за місяць можна для тіла стільки доброго набути, скільки за рік ніякими ліками не зробиш.
Без смородини важко вигодувати здорову і сильну дитину сильною просто неможливо. Це як природні дріжджі для її розвитку і росту. Кілька ложок смородини в день – і дитина матиме і апетит, і добрий сон, і гарний настрій. І рости буде на очах. Смородиною виводять з організму все отруйне, гниле, мертве. Смородина – ягода давніх мудреців.
Винограду треба наїстися на цілий рік уперед, споживаючи восени щодня по дві грона. Коли чавите з нього сік або вино, жменьку ягід треба кинути на землю, щоб набралися «солі землі».
Хочете довго залишатися молодим і довго жити? Раз на тиждень влаштовуйте собі горіхово-яблучний день. Зранку приготуйте 8 яблук і 8 горіхів. Приблизно кожні 2 години з’їдайте по одному яблуку і горіху. Щоб протягом дня шлунок був зайнятий.
Незнаючі кажуть, що огірок – це сама вода. Це не так. їжте щодня ціле літо огірки і помітите, як за сезон у вас побілішають зуби, зміцніють нігті, волосся стане блискучим. А шлунок буде працювати, як годинник.
Дуже важливо пити воду з джерела і криниці губами. А також, даруйте, справляти малу нужду на землю в полі чи в лісі. Так ваше тіло підживить земна електрика.
У кавуні цілющий білий шар між м’якиною і шкіркою. Цим можна будь-які каміння вигнати.
Калину тримаю над сволоком увесь час. Щоб кожного разу кинути кілька ягід до рота. Цілюща сила в ній від грудня до квітня.
Вирубуючи капосну ожину в саду, залишіть кущик. Прикладайте її листя до ран чи виразок. Якщо рана велика, давіть на неї з листя сік. Ліпших ліків від цього немає. При температурі й лихоманці напийтеся гарячого чаю з сушеного листя і ягід ожини, закутайтеся, щоб пропотіти. Дихати стане легше, температура спаде. Полегшає на душі.
Ніщо не поможе так від зубного болю, запалення печінки, нирок, кишківника, як цвіт і ягоди бузини.
Діабетиків мучать інсуліном. Але ж раніше його не було – і жили люди. їжте багато капусти, як кролі.
При болях і запаленнях дуже помічний терен.
При безплідді поможуть огірки, шавель, троянда.
Зуби в мене міцні і здорові, бо повсякчас жую ялівець, смокчу сушену суницю.
Багато їм цибулі – сирої, вареної, смаженої. Цибуля старість відганяє.
Найпоживніше м’ясо – з курчати та індика.
На Далекому Сході ми ніколи не мали цинги, бо буряти навчили нас споживати настурцію, звіробій, подорожник і гілочки лимонника. З тих пір я завжди сію настурцію в дворі і готую з її листя салат молодості.
їжте більше гіркого, а солодкого краще не їсти взагалі. Можна трохи шоколаду, чорного.
Цілющі ласощі з айви. Розрізати плоди на половинки, видовбати серцевину, насипати туди цукру – по столовій ложці. Айву кладіть на деко догори надрізом і заливайте цукор червоним вином. Далі плоди треба тримати в духовці добру годину. Коли айва запечеться, то вино буде густим і зеленим. Ця страва добре очищує організм, зміцнює серце й судини, підтримує печінку і підшлункову залозу. І смачніша за шкідливі цукерки.
Виноград трохи подібний до жіночого молока. Може, тому так швидко ростуть діти, які їдять його вдосталь. Якщо виноград не доступний, можна виготовити виноградний квас. Цей напій не тільки дуже смачний, але й зцілює шлунок, печінку, підшлункову залозу, нирки, виводить зайві солі, нормалізує тиск.
Виноград трохи подібний до жіночого молока. Може, тому так швидко ростуть діти, які їдять його вдосталь. Якщо виноград не доступний, можна виготовити виноградний квас. Цей напій не тільки дуже смачний, але й зцілює шлунок, печінку, підшлункову залозу, нирки, виводить зайві солі, нормалізує тиск.
Перекрутити на м’ясорубці листя винограду -півлітрову банку. Покласти його в трилітрову банку, залити перекип’яченою теплою (не холодною і не гарячою) водою, додати склянку цукру, розмішати, закрити кришкою і поставити у теплому місці. За добу кришка „вистрелить”. Тоді закрити банку пеленкою. Щодоби помішувати паличкою за годинниковою стрілкою, збагачуючи квас киснем (добре при цьому читати молитву). На четверту добу квас процідити, розлити у скляний посуд. Можна додати ізюм.
Якщо не знайдете листя винограду, то квас (затим самим рецептом) можна зробити з листя ожини, смородини, малини.
Квас із березового соку навчила нас робити ще прабабка. Косарі його брали з собою у спеку. Квас пили, як ліки, коли ломило в суглобах, при подагрі, каменях у нирках та сечовому міхурі, від екземи, лишаїв, фурункулів, цинги. Дуже помічний він після зими чи після хвороби, коли треба відновити сили, при загальній слабості та ангінах. Добре його пити тим, хто має висипи на шкірі чи лишаї. Березовий квас я готую так. У посуд з березовим соком кладу просмажені окрайці житнього хліба. Через дві доби додаю кору дуба, можна й вишневі, малинові та смородинові гілочки. Буде гарний аромат і винний колір. Посуд закорковую, і за два тижні квас готовий. Пийте на здоров’я, бо це справді здоровий напій.
Погана їжа-картопля, особливо смажена. Українці їдять багато картоплі, хліба, мучного, сала – і живуть недовго.
Я зауважив, що найбільше довгожителів серед адвентистів. Вони майже не їдять м’яса і не п’ють спиртне. А головне – вірують. Розсіл (сік квашеної капусти) – найдоступніші ліки від цукрового діабету, хвороб печінки, шлунка, підшлункової залози, нервової системи. Він підстьобне ці органи до роботи і оживить усе тіло. Щодня я з’їдаю бодай ложку-дві квашеної капусти. І вам так раджу
Я не відмовляюся від яєць. Це – «золото в шкарлупі» (від домашніх курей). Яйця п’ю сирими. Коли відчуєте, що організм швидко втомлюється, що вас усе дратує, робота, як кажуть, із рук валиться – це означає: треба вживати моркву двічі-тричі на день. Так відновите сили.
Якщо слабне і випадає волосся, це не просто так. Мабуть, хвора підшлункова залоза. А якщо нездорова ще й щитовидна залоза, то ви скоро облисієте. Почніть вживаючи якнайбільше кропу, насіння. Від цього підшлункова залоза запрацює добре. Саме волосся можна укріпити самшитом і зеленим плющем. Відварюйте гілочки й листя і споліскуйте голову, втираючи легенько в шкіру відвар вічнозелених кущів. А волосся добре мити домашнім яйцем. Для жирного волосся краще білок, а для сухого – жовток. І теж втирати у шкіру голови. Волосся буде густим, довгим і лискучим, як той плющ.
Жінкам раджу їсти повсякчас горіхи і печінку -зморшки не скоро з’являться.
Де я жив, там вивчав місцеві мови і навіть читав на них. Знаю шість мов. Рахую все в голові, запам’ятовую всі дати, де, що, коли і з ким було. Від цього пам’ять добра. Свою пам’ять муштрую, згадуючи вірші, молитви, казки і приповідки, які чув ще від своїх дідів. Якщо болять суглоби і поперек. Дві столові ложки подрібнених гілочок верби та стільки ж бузку (чи кори з них) перемішуємо, додаємо одну столову ложку лаврового листя і заливаємо 0,5 л горілки. Настоюється три тижні. Тоді додаємо 50 г камфорного спирту і одну червону перчину. Цим натирати хворі місця. Сплю на твердій постелі. Під голово маленька подушка, набита пахучим сіном – кмин, чебрець, материнка, м’ята, лаванда, товчена валеріана. Вкриваюся легкою солдатською ковдрою. Ніяких пухових перин. У пір’ї всіляка зараза заводиться.
Старечі хвороби очей лікуйте натертою морквою. Дехто дивується, як я можу весь час їсти таку прісну, грубу і несмачну їжу. Та ні, мені смачно. Бо майже все, що їм, присмачую кислим молоком, помідоровим соком, медом, часником, гірким перцем (стручковим), чебрецем, базиліком, м’ятою, материнкою, коріандром, кропом, петрушкою. Повірте, з цим і печена картопля, і варені каштани, і кукурудзяний токан смакують як делікатес.
Якщо ви хропите, треба укріпляти м’язи горла -вранці і ввечері проказувати звук „й”, напружуючи горло, язик та шию. Влітку кисле молоко наполовину розбавляю холодною водою. Чудово тамує спрагу. З рідких страв я їм тільки супи з квасолі (ніяких бульйонів). Не забувайте, що не вимитий після їжі рот – це все одно, що невимита ложка.
Гарячі страви готую лише на 1-2 рази. їжа має бути свіжою. Добре, якщо салат, кріп, цибулю їсте щодня. Тоді ця їжа стане ліками. А ще треба частіше вживати пшоняну кашу. Тоді шлунок добре працюватиме, кислотність нормалізується, зникне запах із рота. Не працюй понад силу. Я так чиню: при тяжкій роботі часто перепочиваю, годину дрімаю. Після полудня працюю впівсили. Таким способом можу зробити більше, ніж ті, хто жили рве.
Не їжте перестиглих плодів, підгнилих овочів, прогірклих і пліснявих горіхів. Плоди дерев я смакую окремо від іншоїїжі. Вранці здоровий чоловік має їсти багато, увечері -мало.
Гризіть моркву – будете легкі і моторні, як зайці. Якщо їїїсти з олією чи сметаною – користь подвійна. Шкірку лимона не викидайте – протирайте нею руки і лице. Хто любить масне, слід більше їсти редьки. Редькою також укріпите печінку, нирки, судини, волосся. Нехай мої поради харчування не обтяжують вас Хто обрав їх, нехай уважає за необхідність, потім це стане звичкою. А далі – благом. Не так шкідливо пити, як пиячити. Серед моєї рідні не було п’яниць. А все завдяки сестрі моєї баби. Вона навчила жінок як із цим боротися. Сушила квіти хризантеми, сікла, дрібно товкла і настоювала на горілці, яку давала пити чоловікам. Після того вони або взагалі не пили, або пили дуже мало.
Щоб не було застуди, не мийтесь гарячою водою, споживайте щодня горіхи і часник, ходіть босоніж по насипаній на підлозі кукурудзі і багато спіть. Десять ягід щодня червоної горобини – і зір поліпшиться. Можна просто висмоктувати з ягід сік. За місяць неодмінно відчуєте позитивний результат.
Жінки, які вживатимуть горобину, будуть стрункими і пружними, хоч би скільки разів не народжували. Придатні для цього відвари не тільки з ягід, а й з листочків та молодих гілочок. Для приготування відвару столову ложку сировини залити склянкою окропу, прокип’ятити і випити порцію впродовж дня за кілька разів.
Якщо змушені довго перебувати на холоді або в вологості, носіть при тілі мішечки з сушеною гвоздикою. Добре в домі тримати зерно – додає сили тілові. А яблука допомагають диханню. Заварюючи шипшиновий чай, не кидайте в 1 л води більше 7 плодів шипшини. Цього досить на день, більше піде на шкоду. Першого разу варіть довго, потім ці ж плоди запарюйте ще кілька разів. Коли приходить сезон ягід, можете відмовляти собі в будь-якій їжі, тільки не в ягодах. Щодня з’їдайте бодай горнятко. Якщо зірки – це очі неба, то ягоди -очі землі. Немає серед них головний і не головних. Кожна наситить вас силою і здоров’ям – від черешні до кавуна.
Прив’язуйте мішечки з сухою сіллю до ран, наривів і набряків – сіль відтягне гній і погану кров. Нікому не завадить очистити судини, шлунок, вивести з організму зайву воду, прогнати з нирок пісок і заспокоїти нервову систему. Для цього маємо чи не в кожному дворі скромні квітки грицики. Чайну ложку посічених листочків грициків залити склянкою окропу, настояти півгодини. Пити по 50 грамів тричі на день за півгодини до їди і четвертий раз – перед сном. Ви станете легшими, стрункішими, сильнішими, добрішими. Цибуля чистить і прояснює мозок, заспокоює і омолоджує. Візьміть собі за звичку з’їдати хоча б одну цибулину щодня.
Ліки із цибулі від глистів. Порізати одну цибулину, залити склянкою перекип’яченої охолодженої води, настояти 8 годин. Процідити, додати цукру або меду і половину ліків дати дитині випити вранці натщесерце, а другу – ввечері перед сном. Багато часнику на ніч – погані сни. На високий тиск. 1 столову ложку кукурудзяної муки залити звечора склянкою кип’яченої теплої води, розмішати. Вранці випити натщесерце. Увечері, перед сном, з’їсти 1 чайну ложку подрібненого насіння кропу, запиваючи водою. Так лікуватися три тижні. Ліки від застуди. Столову ложку квітів липи та малини залити окропу, закутати у тепле, настояти годину. Пити по півсклянки протягом дня.
Якщо ви захворіли, то буряк допоможе іншим лікам оздоровити організм. Раджу звикнути до такого сніданку. Потертий буряк покладіть у казанок, налийте трошки олії і поставте на вогонь. Тушкуйте 15-20 хв. Між цим наріжте 3-4 цибулини, підсмажте на олії. Цибуля не втрачає своєї цінності при смаженні. Додайте 3 ложки томату, змішайте все це з буряком і потушкуйте ще 5-10 хв. Дуже смачно і корисно для здоров’я. На туберкульоз. Столову ложку суміші – свинячий жир, коров’яче масло, мед, порошок какао та сік алое залити склянкою гарячого молока. Випивати вранці і ввечері. При подагрі, камінцях у нирках і сечовому міхурі, при солях і важкості в ногах їжте багато кукурудзи, токану. Ось чому гуцули й верховинці такі стрункі й витривалі.

Рецепти поживних, смачних і дешевих страх від Андрія Ворона

Капуста, начинена зелениною
Головку капусти розібрати на листки, занурити в окріп на декілька хвилин. Дати воді стекти. Натерти крупно моркву, змішати з посіченою зелениною (будь-якою) і часником. Загорнути начинку в капустяні листки, покласти в посудину і залити киплячим розсолом – 1 столову ложку солі на літр води. Через два дні страва готова. Бурякова каша
На 2 частини тертого буряка – по 1 частині тертої моркви, помідорів, цибулі. Все це окремо присмажити на олії, перемішати в горщику, потушити півгодини, посолити. Перед їдою додаю часник і перець. Можна закатувати і в банки на зиму. Капуста гостренька
Капусту нашинкувати, пересипати сіллю, дати кілька годин постояти. У порізану цибулю і часник всипати меленого червоного перцю, змішати з капустою в глиняному посуді. Тримати під гнітом 3 дні. На стіл подавати із зелениною. Картопля з огірками
Нарізати 4 гарячі картоплини і 2 солоні огірки кубиками, накришити зеленої цибулі, трішки посолити, скропити олією і перемішати. Холостяцька вечеря
Зварити 100 гр. рису. Нашинкувати в нього 2 солодкі перці, 1 помідор, 1 квашений огірок, 1 морквину, 1 цибулину. На смак додати сіль, оцет, цукор, перець. Картопля з оселедцем
Картоплю зварити в шкірці, порізати кружальцями. Так само цибулю. Оселедець нарізати скибочками. Скласти все гірочкою, заправити олією, оцтом і гірчицею. Горох з огірками
Попередньо замочити горох, зварити. Нашинкувати в нього квашені огірки, цибулю. Заправити олією, зелениною, прянощами, вкинути дрібку солі. Грибні котлети
Зварити гриби, краще білі. Дрібно посікти і змішати з рисом, який варимо на солі й петрушці. Зліпити котлети, обсипати їх мукою або обкачати в яйці. Підсмажити. Буряк з часником і сливами
Зварити буряк, натерти, додати посічений часник, запарений і порізаний чорнослив, потовчені горіхи. Покропити олією і присмачити зеленою петрушкою. Суп гречаний
В окріп (менше літра) опустити 4 картоплини, через 10 хвилин додати 1 склянку гречаної крупи, натерту моркву, цибулю, багато зеленини з коренями, сіль. Варити ще 20 хвилин. Суп гороховий
Замочити в 2 літрах води 1 склянку гороху. Через З години довести до кипіння. Вкинути 4 картоплини, порізані на кубики, натерту моркву, зеленину, приправи, часник, лавровий лист, сіль. Борщ квасолевий
Горня квасолі замочити на ніч в 2 літрах води. Коли квасоля звариться, злити відвар і додати в нього насіння кропу, нашинковані буряки, моркву, цибулю, коріння. Трохи поварити. Додати нарізану капусту і, коли борщ закипить, влити цибулю, заправлену на олії з помідорами. За 3 хвилини до завершення варіння додати товчений часник, зелень укропу і петрушки, приправи на смак. Картопляний суп з помідорами
8 картоплин нарізати дольками, варити 20 хвилин. Моркву, петрушку, цибулю, помідори нарізати і підсмажити на маргарині. Все це додати до картоплі і варити до готовності. Під кінець додати спеції. Селянський суп
Нарізати моркву, ріпу, цибулю, селеру. Легенько підсмажити на олії, потім залити гарячим грибним або овочевим бульйоном і варити 15 хвилин. Потім додати нарізану картоплю і варити до готовності. За 6 хвилин до завершення покласти кружечки помідорів, листки шавеля, шпинату або салату. Суп огірковий
Почистити 4 солоні огірки. Шкірку кип’ятити 15 хвилин у склянці води, відкинути. А в розсіл опустити дрібно нарізані огірки, приварити 10 хвилин. У 1,5 л окропу зварити 1 картоплину, 1 морквину, 1 ріпу, 1 петрушку, 2 цибулі, корінь селери, 3 ст. ложки гречки або рису, лавровий лист, перець, кріп, сіль, прянощі. Суп овочево-грибовий
Моркву, корінь селери, цибулю нарізати соломкою і обсмажити з мукою. Відварені порізані гриби тушити з овочами 7 хвилин. Картоплю, нарізану соломкою, варити з овочами і грибами до повної готовності. Додати товчені з сіллю часник і зелену петрушку. Капустяник грибовий
У бульйон (1 літр) зі звареними грибами покласти відварену перлову крупу, картоплю, свіжу капусту. Кип’ятити 10 хвилин. Натерті моркву і цибулю тушити 15 хвилин з олією і водою. Варити до готовності овочів. Посипати дрібною зелениною. Дідові голубці
Відварити до напівготовності головку капусти в підсоленій воді. Розібрати її на листя і кожен загорнути конвертом, обваляти в сухарях і обсмажити на олії. Коржі картопляні
Відварити 15 нечищених картоплин, розім’яти, додати 20 г дріжджів, трохи води, дати піднятися. Додати 1 склянку муки, сіль, перемішати і дати ще раз піднятися. Викладати ложкою на змазаний олією лист і випікати. Тушкована картопля
Почищену картоплю нарізати кружальцями, покласти в глибоку сковороду, посолити і залити водою. Тушити під кришкою. Окремо підсмажити терту моркву, цибулю, помідори і перець. Овочі додати до картоплі, обережно перемішати і продовжувати тушити до готовності. Лінива вечеря
Жменю кукурудзяної муки добре просмажити і насипати в кухоль гарячого молока. Можна з медом. Скромна вечеря
Зварити картоплю разом з порізаним навпіл часником і тмином. Злити відвар і скропити картоплю олією. Вареники з капустою і грибами
Гриби зварити і нарізати дрібними кубиками. Капусту посікти і обсмажити на олії, змішати з підсмаженою цибулею, грибами. Замісити тісто, тонко розкачати, виліпити коржики, на які покласти начинку, і защипнути краї. Відварити вареники в підсоленій воді. Овочева запіканка
Лопатки і цвітну капусту відварити і кинути на друшляк. Помідори надрізати навхрест, опустити на З секунди в окріп, дрібно нарізати. Солодкий перець нарізати кубиками. Цибулину із зубком часнику нашинкувати і пасерувати в олії. Столову ложку муки підсмажити в олії, розвести водою ‘ до сметаноподібного стану, додщацибулкЗЮвочі скласти у вогнетривкий посуд, залити соусом і запікати в печі або духовці півгодини. Риба в червоному
Рибу нарізати, посолити, обваляти в муці і обсмажити в олії. Скласти в чавунок і приготувати соус: моркву, петрушку, солоний огірок і цибулю настругати і спасерувати на олії. В кінці додати протерті помідори, лавровий лист, перець, можна трохи червоного вина. Залити соусом рибу і дати прокипіти на тихому вогні 7 хвилин. Короп з цибулею
Рибу нарізати, посолити, посипати меленим перцем, обсмажити в муці на олії. Цибулю трохи присмажити на олії. Половину покласти в горщик, додати лавровий лист, зеленину, духмяний перець, оцет і цукор. На це викласти смажену рибу, посипати рештою смаженої цибулі, залити відваром, який приготувати з голови, кісток і плавників коропа, і тушити до готовності. Медовуха
12 літрів меду переварити в поливаній каструлі. Влити ЗО літрів криничної води. Місяць-два переброджує. Потім перелити бажано в дубову бочечку в вистоювати в пивниці. Чим довше, тим краще. Медовуха має 12-13 градусів. ВИНОГРАДНИЙ КВАС
Перекрутити на м’ясорубці листя винограду. Півлітра отриманої маси покласти в трилітрову банку, залити літньою перекип’яченою водою, додати склянку цукру, розмішати, закрити й поставити в теплому місці. Через добу кришку замінити тканиною. Надалі щодоби помішувати квас паличкою за годинниковою стрілкою, збагачуючи його киснем. На четверту добу рідину процідити, розлити в скляний посуд. Можна додати ізюму. За таким же рецептом можна готувати квас із листя ожини, смородини, малини.
КВАС ІЗ БЕРЕЗОВОГО СОКУ
У посуд з березовим соком покласти просмажені окрайці житнього хліба. Через дві доби додати кору дуба, можна й вишневі, малинові та смородинові гілочки. Буде чудовий аромат і винний колір. Посуд закорковується, й за два тижні квас готовий.
Мирослав Дочинець “Благії літа. Многії літа”
Джерело: coma.in.ua, spadok.org.ua

Повернутися назад