Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Прогнози не тішать: як виростуть ціни в Україні

Експерти не надто оптимістичні прогнози щодо інфляції.

У Національному банку України очікують, що інфляція в найближчим часом сповільниться. Експерти згодні з таким прогнозом регулятора, проте попереджають, що зростання споживчих цін продовжиться, нехай і не настільки високими темпами, як в останні місяці. Як виростуть ціни до кінця 2018 року, передає Ukr.Media.
Національний банк України очікує уповільнення зростання споживчих цін у найближчі місяці. З такою заявою днями виступив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.
У Нацбанку змушені визнати, що на початку поточного року інфляція вийшла за рамки траєкторії прогнозу. Так, у січні вона склала 1,5% до грудня 2017 року і 14,1% в річному вираженні.
За минулий рік ціни зросли на 13,7% (у 2016 році – на 12,4%), незважаючи на те, що спочатку інфляція прогнозувалася Нацбанком і Кабінетом міністрів на рівні 8%. Протягом року прогнозний показник інфляції неухильно погіршувався і ближче до кінця року розраховувався на рівні близько 12%. Але, як видно з даних статистики, навіть він виявився занадто оптимістичним.
На поточний рік влади прогнозують зростання цін на рівні близько 9%, проте є великі побоювання, що цей показник також буде перевищено, причому істотно.
У Нацбанку усвідомлюють ризики. Для їх мінімізації регулятор з початку року вже двічі підвищив облікову ставку – з 14,5% до 16% річних в кінці січня і з 16% до 17% на початку березня.
Підвищення ключової ставки є одним з основних інструментів боротьби з інфляцією. Проте зможе Національний банк стримати галопуюче зростання цін?
"Серед таких факторів – скорочення пропозиції деяких товарів, зростання світових цін і, як наслідок, зовнішнього попиту на продукти харчування, збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці з-за швидкого зростання зарплат, швидке відновлення споживчого попиту. В кінці минулого року зіграли свою роль сезонні фактори – погіршення інфляційних очікувань і пом'якшення фіскальної політики у вигляді масового витрачання залишків бюджетних коштів", - розповів експерт.
При цьому вплив на такі фактори стандартних інструментів грошово-кредитної політики НБУ досить обмежена.
"Практика щонайменше минулого року показала, що у Національного банку недостатньо важелів, щоб контролювати інфляцію, щоб забезпечити виконання свого ж прогнозу. В такій економіці, як наша, дуже сильно відкритою, вразливою, слабкою, бідною, можливості центрального банку таргетувати інфляцію дуже сильно обмежені", - сказав виданню професор кафедри фінансів Києво-Могилянської академії Олександр Мертенс.

Одним з наявних у розпорядженні інструментів НБУ є облікова ставка.
"Підвищення облікової ставки і, як наслідок, скорочення обсягів виданного рефінансування - уприскування грошової маси в ринок, а також просідання долара на готівковому ринку зробили свою справу", - заявив "Апострофу" член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.
Фінансовий експерт Олексій Кущ погоджується, що підвищення облікової ставки НБУ і випливає з цього, збільшення базових ставок на ринках капіталу призвели до зміцнення гривні в останній місяць.
"Природно, всі ці фактори не могли не вплинути на те, що динаміка інфляції, яка вже виходила з-під контролю в січні, в лютому дещо заспокоїлася", - зазначив він у коментарі.
Слабке економічне зростання
Проте зворотним боком підвищення ключової ставки є уповільнення економічного зростання, який і так досить млявий, попереджає Олександр Мертенс. "Може, для економіки було б краще інфляція на рівні 8-10%, ніж так завищувати ставку", - сказав він.
Олексій Кущ також попереджає про потенційну небезпеку підвищення облікової ставки. За його словами, резерв підвищення ставки не нескінченний. "Можна підвищити ще на 1%, 1,5%, але це вже буде мати не дуже добрі наслідки для динаміки економічного зростання", - пояснив фахівець.
На його думку, Нацбанку варто зорієнтувати не інфляцію, а показник номінального ВВП. "Насправді, якщо будуть низькі ціни, а економіка буде в стагнації і не будуть збільшуватися реальні доходи населення, користі від такої низької інфляції – практично ніякої", - зазначив він.
На скільки зростуть ціни
Але постійно зростаючі ціни також навряд чи когось радують.
Вадим Иосуб нагадав, що зростання цін почалося в квітні 2017 року. Відповідно, за його розрахунками, з другого кварталу 2018-го можна очікувати уповільнення інфляції у річному вираженні "завдяки ефекту високої бази минулого року".
Однак наскільки тривалим виявиться такий тренд? І що повинен зробити регулятор, щоб продовжити його? На думку Олексія Куща, для цього потрібно більш радикально зміцнювати національну валюту.
"Якби Національний банк зміцнив національну валюту приблизно на 10% в березні-квітні, це могло б дати тривалий дефляційний період у літні місяці, і тоді до осені ми могли б підійти з певним запасом", - сказав він, висловивши при цьому сумнів, що НБУ піде на такий радикальний крок, головна його мета – це все-таки поповнення валютних резервів, щоб виконувати зобов'язання перед зовнішніми кредиторами.
Експерти по-різному оцінюють рівень інфляції за підсумками 2018 року, проте одностайні в тому, що він вийде за межі прогнозу Нацбанку.
Олександр Мертенс не готовий називати конкретні цифри. Разом з тим, за словами експерта, можна з упевненістю говорити, що інфляція буде вище прогнозу НБУ.
Вадим Иосуб згоден, що прогноз НБУ в 8,9% виглядає "дещо оптимістичним". На його думку, за підсумками року інфляція може знизитися до 10%.
Віталій Шапран, в свою чергу, вважає, що, якщо не відбудеться яких-небудь катаклізмів, то інфляція в цьому році буде менше ніж в 2017-му, але все ще буде двозначною.
Олексій Кущ також сумнівається, що, незважаючи на уповільнення темпів зростання, інфляція зможе вийти на однозначний рівень. "Я думаю, що, швидше за все, інфляція буде перебувати в тому ж коридорі, в якому вона перебувала у 2016-2017 роках, тобто, умовно кажучи, 12-15%", - заявив фахівець.
Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.