Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Сигарети і алкоголь тільки з 21 року: в Раді хочуть ввести нове обмеження


Якщо нові вимоги введуть, навряд чи їх будуть дотримуватися самі продавці.

Депутати у Верховній Раді готують нову заборону. Допустимий вік для покупки алкоголю і сигарет хочуть підняти з 18 до 21 року. Законопроект №8437 вже зареєстрований в парламенті.

Медики і юристи вважають обмеження розумним, однак для дотримання закону буде потрібно більше контролю. Яка різниця, коли продавати спиртні напої та сигарети, розбирався сайт "Сегодня".

З 18 чи з 21?  З якого віку дозволити купувати сигарети і спиртне

"Чим пізніше, тим краще", - вважає Отто Стойка, лікар і глава правління організації "Платформа Здоров'я". Тканини мозку розвиваються до 22-25 років. А в 21 людина продовжує навчатися у вузі і освоює професійні навички.

"Багато нейронних зв'язків формуються в молодому віці. А нікотин і алкоголь -психоактивні речовини, які впливають на нейрони безпосередньо і на зв'язки між ними, тобто, на їх роботу", - каже Отто Стойка.

Коли нікотин потрапляє в мозок, він заважає нормальному зверненню нейрогормонів і виснажує їх вироблення. Тому, чим раніше людина починає курити або пити, тим вірогідніше, що у неї з'явиться залежність, інтелектуальні та емоційні порушення.

"Люди, які вживають ці речовини, стають дратівливими, емоційно неврівноваженими - це заважає навчатися і входити в доросле життя, збіднює емоційну сферу і потребу в пізнанні", - пояснює лікар.

А в більш зрілому віці люди краще себе контролюють і рідше починають споживатиалкоголь і тютюн. Але вікового обмеження мало.

"Треба вводити більш жорсткий контроль за продажем алкоголю і тютюну дітям!Вводити контроль за забороною куріння і вживання алкоголю в громадських місцях, проводити обмеження продажу за часом, створювати широку соціальну рекламу проти вживання алкоголю і тютюну", - додає Отто Стойка.

Можуть виникнути проблеми з торговими точками

У більшості країн світу, і в Україні в тому числі, алкоголь і тютюн продають з 18 років. УСША і Монголії - з 21 року.

З точки зору здоров'я пропозицію підвищити віковий ценз виглядає розумним, вважає Олена Дроздова, заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України. Однак є ще практична сторона.

За даними ЮНІСЕФ, майже 85% підлітків вживали алкоголь, більшість з них у віці 15-17років. Кожен другий пробував курити сигарети, а частина продовжує палити і сьогодні.

"Незважаючи на заборону продавати алкоголь і сигарети неповнолітнім, хоча браз в житті вони вживали ці продукти. І хоча ДФС постійно виписує торговим точкам штрафи, ситуація споживання алкоголю і сигарет підлітками не змінюється", - говорить Олена Дроздова.

З чим зараз пов'язано обмеження до 18 років? В Україні - з тим, що з 18 років людина вважається повністю дієздатною і несе повну адміністративну та кримінальну відповідальність, а значить, сама розпоряджається своїм життям і вирішує, що робити.

Однак, споживання алкоголю і тютюну - не завжди обдуманий вибір людини, а часто просто вплив сторонніх, або результат внутрішніх переживань, вважає Дроздова. А в 21рік людина вже більш зріла психологічно і фізично, а значить, може реально оцінити ризики і зіставити їх з власними бажаннями і можливостями.

Якщо нове обмеження введуть, навряд чи його дотримуватимуться самі продавці.

"По-перше, далеко не всі вимагають від покупця документи, більшість продавців покладається на зовнішній вигляд людини. По-друге, для деякихточок продаж алкоголю і сигарет неповнолітнім - основне джерело прибутку. По-третє, проконтролювати факт порушення і довести його також складно - далеко не завжди в магазині є камери відеоспостереження. І, врешті-решт, від корупції теж нікуди подітися - часто правоохоронці просто закривають очі на таківипадки і створюють ілюзію безкарності", - коментує Олена Дроздова.

Тому, якщо підвищувати вік, треба впроваджувати механізми спостереження: вимагати встановлювати відеоспостереження в місцях продажу алкоголю і сигарет, уважніше перевіряти діяльність торгових точок і суворо вимагати звітності та пояснень.

Також треба підвищити штрафи і ускладнити умови отримання ліцензії, вважає адвокат. Тільки тоді підвищення віку принесе користь суспільству.

"Без забезпечення з боку держави потужної системи контролю і впливу насамих торговців будь-які зміни щодо вікового цензу покупців без бажаногоефекту", - зазначає Дроздова.

Законопроект №8437, який підвищує вік продажу сигарет і алкоголю, навряд чи ухвалять найближчим часом. Поки його відправили на доопрацювання. Головне науково-експертне управління порахувало, що проект в такому вигляді нічого не змінить. Саме цеуправління оцінює доцільність пропозицій депутатів і їх відповідність чинним законам.




Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.